3 niehigieniczne nawyki domowe, które najwyższy czas zmienić
Wydaje ci się, że twój dom jest ostoją czystości, bo po pierwsze – bardzo starasz się o nią dbać, a po drugie – w szafce masz cały zastęp chemicznych pomocników do walki z niewidocznym, ale jakże podstępnym brudem? Pewnie tak jest, ale… przecież zawsze może być lepiej. Przeczytaj poniższe 3 niehigieniczne nawyki, które mogą, ale nie muszą sprzyjać infekcjom czy zatruciom wśród domowników, a które w łatwy sposób wprowadzisz w życie. By żyło się zdrowiej.
1. Nie wypłukujesz płynu do mycia naczyń z gąbki?
To błąd. Po skończonym zmywaniu, zawsze wypłukuj taką gąbkę do czysta. Nie pozwól, by w jej odmętach pozostawały jakiekolwiek cząstki jedzenia i innych rodzajów niechcianych elementów, które – w powiązaniu z wilgocią – ulegały by rozkładom. To bardzo ważne, by usuwać też z porów gąbki płyn do mycia naczyń. Taka gąbka powinna też – po skończonej pracy – spokojnie wyschnąć. Inna rzecz, że już pora zamienić zmywanie tradycyjną gąbką na… czyszczenie naczyń myjką konopną. To naprawdę zdrowia i tania alternatywa.
2. Nie wyparzasz zlewu?
To błąd. Przynajmniej raz na kilka dni, choćby przy okazji gotowania wody na kawę czy herbatę, warto jest wyparzyć komorę zlewu i okolice wrzącą wodą. To miejsce to w domu prawdziwe siedlisko zarazków, a przecież… ma tyle styczności z naczyniami, na których jemy i niekiedy samym jedzeniem. Zasadę tę powinny szczególnie wdrożyć w życie kobiety w ciąży i młode matki. W ich stanie ewentualne zatrucie pokarmowe jest wyjątkowo uciążliwe, a czasem trudne do leczenia.
3. Nie wyparzasz szczoteczki do zębów?
To błąd. Wszyscy wiemy o tym, że ze względu na zużycie włosia, powinno się wymieniać szczoteczkę do zębów przynajmniej raz na pół roku. Są też i tacy, którzy robią to co kwartał. Ale nie wszyscy wiedzą, jak ważne jest wyparzanie co jakiś czas szczoteczek – nie tylko w sytuacjach zdrowotnych, gdy jesteśmy w trakcie czy po infekcji, ale także tuż po wyjęciu jej z opakowania. Nie tylko usuniesz w ten sposób nieprzyjemny, fabryczny zapach szczoteczki, ale ewentualne pozostałości po jej produkcji, w tym związki chemiczne.